October 2019: On The Town

Calumet
• Shute’s.
– Tuesdays: Open mic.
322 Sixth Street. 337-4430.

Gwinn
• Happy Hour.
– Saturdays: Karaoke.
5 East Stephenson. 346-6340.
• Up North Lodge.
– Mondays: Trivia. 7 p.m.
215 South CR-557. 346-9815.

Harvey
• The Dry Dock Tavern.
– Fridays: Karaoke with Pierre.
5027 US-41 South. 249-3298.

Hancock
• Orpheum Theater.
– Saturday, September 28: Hannah Bethel.
– Thursday, October 3: Matt Sayles with the Mutineers.
– Thursday, the 10th: DeDe Alder.
– Saturday, the 12th: Gratiot Lake Road.
– Friday, the 18th: Brothers Brun Mountain.
– Friday, the 25th: Joshua Davis.
All shows begin at 8:30 p.m. unless noted. Seniors and students, $7; adults, $10.
426 Quincy St. 482-5100.

Ishpeming
• Brogie’s Tavern.
– Thursdays: DJ Run MQT. 10 p.m. to 2 a.m.
– Sundays: Open mic with Danzo and Jer from Nudge.
106 N. Second St.
• Paradise Bar.
– Fridays and Saturdays: Karaoke with Evening Star D.J.
122 W. Division St. 486-8851.
• Rainbow Bar.
– Friday, October 4: M&M Acoustic. 5 p.m.
– Friday, October 4: Left of Center. 8 p.m.
Friday, the 11th: Donald Benjamin. 5 p.m.
– Saturday, the 12th: Daydreamers. 9 p.m.
– Friday, the 18th: The Reveal. 9 p.m.
– Saturday, the 19th: Otis Spicoli. 9 p.m.
– Friday, the 25th: Spun. 9:30 p.m.
– Saturday, the 26th: Chris Valenti. 9 p.m.
120 W. Canda St.

Marquette
• Blackrocks Brewery.
– Sundays: Open jam.
– Mondays: Strung Together.
– Friday, October 4: Octotuba 4 p.m. ToHuBoHu 6:30 p.m. and Octotuba 9 p.m.
424 N. Third St. 273-1333.
• Café Bodega.
– Wednesdays and Fridays: Karaoke.
– Thursdays and Saturdays: Live music.
– Sundays: Open mic.
517 N. Third St. 226-7009 or cafebodegamqt.com
• Flanigan’s.
– Tuesday through Friday: Karaoke. 9:30 p.m.
– Friday, September 27: Maynards. 6:30 p.m.
– Friday, October 4: Under the Radar. 6:30 p.m.
– Friday, the 11th: Daydreamers. 6:30 p.m.
Cover charge on weekends only.
429 W. Washington St. 228-8865.
• Ore Dock Brewing Company.
– Saturday, September 28: Marbin $10.
– Thursday, October 3: Brother Elsey.
– Friday, the 4th: 7 Foot Drift.
– Saturday, the 5th: Galactic Sherpas.
– Thursday, the 10th: Michael Waite. 8 p.m.
– Friday, the 11th: Chris Michaels and Jacob Shea. 6 p.m.
– Friday, the 11th: Dede and the Dreamers.
– Saturday, the 12th: St. Joe Jack.
– Thursday, the 17th: Open mic night with Brandon Good. 8 p.m.
– Friday, the 18th: Adam Carpenter and the Upper Hand Band.
– Saturday, the 19th: Mark Lavengood Band.
– Thursday, the 24th: Culture of Cult. 7 p.m.
– Saturday, the 26th: Joshua Davis. Advanced tickets, $15; At the door, $20. 7 p.m.
– Thursday the 31st: Raveyard. $10. 10 p.m.
All shows are free and begin at 9 p.m. unless noted.
114 W. Spring St. 228-8888.
• 906 Sports Bar.
– Thursdays: Trivia, 7 p.m.
145 W. Washington St. 273-0706.
• Zephyr Wine Bar & Café.
– Sunday, the 29th: John Gillette and Sarah Mittlefehldt.
– Sunday, October 6: Virgil Shepp.
– Sunday, the 13th: Harry South & Patrick Booth.
– Sunday, the 20th: Michael Waite.
– Sunday, the 27th: Low Flying Crane.
– All shows are from 6 to 9 p.m. unless noted.
215 S. Front St. 273-0740 or www.zephyrmqt.com

Munising
• Falling Rock Café.
– Mondays: Open acoustic jam. 6 p.m.
– Wednesdays: Old time music jam. 6 p.m.
– Saturday, September 28: Ben Hassenger.
– Thursday, October 3: Trivia. 6 p.m.
– Saturday, the 5th: Chris Valenti.
– Saturday, the 12th: Bayou Chocolat.
– Saturday, the 19th: Cold Springs Band.
– Saturday, the 26th: Derrell Syria.
Saturday music, 7 p.m. $5 suggested donations.
104 E. Munising Ave. 387-3008 or fallingrockcafe.com

Negaunee
• Barr’s Bar.
– Wednesdays and Fridays: Karaoke.
511 Iron St. 475-5233.
• Pasquali’s.
– Tuesdays: Line dancing and DJ music.
100 Cliff St. 475-4466.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.